Zakład Przestrzeni Urbanistycznych
 

 

strona główna aktualności dydaktyka nauka pracownicy kontakt
                               

Małgorzata Mizia

dr hab. inż. architekt,
email:
Tel. 12 628 24 34
p. 1.12, ul. Podchorążych 1
Krakowianka, architekt i malarz, członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (pierwsza kobieta w historii), członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Polish Institute of Arts & Sciences of America z siedzibą w Nowym Jorku.

Jest architektem, malarzem, dydaktykiem i naukowcem. Tematyka badań konsekwentnie krąży wokół związków architektury jako dyscypliny technicznej z gałęziami sztuk pięknych i nauk humanistycznych; wokół jedności procesu twórczego i odkrywczego jako analogicznych ciągów analityczno-konstrukcyjnych, wokół wspólnoty i zapożyczeń warsztatowych, przenoszenia, dopełniania i łączenia tworzyw i warsztatów. Rozwija się w kierunku rozszerzania tematyki czysto architektonicznej na skalę miasta (urbanistyka) i z określonych dziedzin twórczych na filozofię kultury i sztuki oraz zjawiska kulturowe i społeczne. Wnioski i transpozycje międzydyscyplinarne służą specjalizacji zawodowej. W pracy dydaktycznej realizuje alternatywne — plastyczne podejście do projektowania. Jest autorką kursu projektowania specjalistycznego przeddyplomowego „Architecture in Painter’s Transcription”. Autorka książek popularno-naukowych „O kompozycji malarskiej w projektowaniu architektonicznym”, „Architektura w przestrzeni sztuk” (na bazie doktoratu i habilitacji), ok. 70 publikacji naukowych, pracownik Politechniki Krakowskiej, również Rzeszowskiej.

Jako malarz (status twórcy od 1979 r) miała ok.40 wystaw indywidualnych w Polsce, m.in w Willi Decjusza (2000) i Pałacu Sztuki w Krakowie (2010), zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu (2013), a także zbiorowych m.in. w galeriach „Spire Studios” (2013) i „Bashas Walk” (2014,2016) w Beacon NY oraz „New Century Artists” w Nowym Jorku-Chelsea na Manhattanie w 2013., uzyskując pochlebne recenzje krytyków sztuki. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich i ceramicznych, również za granicą (np. w Rydze, Spiskiej Kapitule). Jej obrazy znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych poza granicami kraju, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Kanadzie, Anglii, Stanach Zjednoczonych.